Charakteristika školy  Dokumenty a zákonné normy  Informace ředitelky školy  Tiskopisy ke staženíZpět

Základní škola Všeruby,
okres Domažlice
345 07 Všeruby 70

řed. školy:
Mgr. Renata Reifová
koordinátor tvorby ŠVP:
Mgr. Renata Reifová

IZO: 600 065 472

Zřizovatel:
Městys Všeruby
345 07 Všeruby 77
tel.: 379779233

Charakteristika školy

Základní škola Všeruby je neúplná základní škola se dvěma třídami a jedním oddělením školní družiny. Školu navštěvují převážně žáci ze Všerub a několik žáků dojíždí z okolních obcí – většinou Hájku a Hyršova, ale také z Nové Vsi a ze Kdyně. V letošním školním roce zahájilo školní rok 32 žáků.
Budova školy je zateplená a má pěknou fasádu. Také třídy jsou vymalovány teplými barvami, mají nové osvětlení, každý žák má svoji výškově stavitelnou lavici i židli a na stěnách jsou vedle výtvorů dětí i výukové tabule, které pomáhají žákům orientovat se v učivu. Na chodbách vystavují žáci své výrobky a na nástěnkách si každý může přečíst novinky ze života školy a prohlédnout si fotografie z různých akcí. Žáci využívají k výuce tělesné výchovy víceúčelové hřiště, které se nachází v těsném sousedství budovy školy, na školní zahradě umístěnou šplhovou sestavu a při nepříznivém počasí také sál kulturního domu. Víceúčelové hřiště je také v odpoledních hodinách hojně využívané školní družinou.
V každé třídě mají žáci k dispozici počítače s výukovými programy, které slouží k procvičování učiva a jsou využívané v hodinách i o přestávkách. Největší třída slouží jako počítačová učebna, ve zbývajících dvou třídách jsou umístěny interaktivní tabule.
Vyučuje se podle školního vzdělávacího programu „Hravá škola“, v první třídě jsou při výuce čtení využívány prvky metody SFUMATO. Žáci jsou na hlavní předměty děleni tak, aby byly spojeny maximálně dva ročníky. Vzhledem k nízkému počtu žáků tak lze i při spojení ročníků uplatňovat individuální přístup. Na ostatní předměty, zejména výchovného charakteru, jsou spojeny dva až tři ročníky, což vede žáky k vzájemné pomoci a ohleduplnosti ve vztahu mladší – starší. Dle potřeby škola zpracovává individuální vzdělávací plány a spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradnou v Domažlicích.
V tomto školním roce pracují na škole 2 kroužky – turisticko-sportovní pro žáky 1. – 5. ročníku a kroužek německého jazyka, který je rozdělen pro žáky 1. – 3. ročníku a 4. – 5. ročníku. Po skončení vyučování mohou žáci navštěvovat školní družinu, ve které si nejen hrají, ale vyrábí také řadu výrobků, plní zajímavé úkoly celoroční hry a pořádají různé akce a výlety.
Škola úzce spolupracuje s městysem Všeruby, který jí poskytuje velkou podporu, a žáci vystupují na akcích pořádaných městysem – vítání občánků, setkání důchodců, rozsvícení vánočního stromu. Také spolupráce se SRPDŠ je na velmi dobré úrovni, vedle upomínkových knih pro 1. a 5. ročník a drobných odměn organizuje i Dětský maškarní bál a Dětský den.
Cílem všech pedagogů naší školy je poskytnout žákům kvalitní základy všeobecného vzdělání podle daných vzdělávacích programů a vytvořit tak podmínky pro jejich bezproblémový přechod na 2. stupeň ZŠ nebo na gymnázium.